• Purina ogłosiła swoje nowo opracowane zobowiązania, które mają wywrzeć korzystny wpływ na zwierzęta domowe, ludzi i planetę.
• 6 nowych zobowiązań jest odpowiedzią na dzisiejsze wyzwania, które wymagają jeszcze bardziej skutecznych działań.
• Nowe zobowiązania wyznaczają ambitne cele w zakresie żywienia i dobrostanu zwierząt domowych, wspierania zdrowia osób znajdujących się w trudnej sytuacji, jak również regenerację ekosystemów glebowych i oceanicznych.
Nestlé Purina, wiodąca europejska firma zajmująca się opieką nad zwierzętami domowymi, przedstawiła sześć nowych zobowiązań, które mają na celu poprawę jakości życia i dobrostanu zwierząt domowych, ludzi oraz kondycji naszej planety. Purina zdaje sobie sprawę z tego, że aby odpowiedzieć na dzisiejsze wyzwania społeczne i środowiskowe, konieczne są bardziej skuteczne i ambitne działania.
6 nowych zobowiązań zostało opracowanych na podstawie formalnej oceny istotności. Zostały one także zweryfikowane, aby zapewnić, że Purina działa w obrębie granic planety, w ramach których ludzkość może rozwijać się przez kolejne pokolenia. Zobowiązania zostały również stworzone z myślą o kluczowych obszarach oddziaływania społecznego określonych w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030 (Sustainable Development Goals – SDGs). Proces ten umożliwił Purina zdefiniowanie zobowiązań i wyznaczenie kluczowych celów.
Nowe zobowiązania są oparte na fundamentach Purina, do których należy dostarczanie wysokiej jakości żywienia dla zwierząt domowych, przy jednoczesnym odpowiadaniu na szersze problemy społeczne i środowiskowe. Należą do nich: poprawa stanu zdrowia osób znajdujących się w trudnej sytuacji poprzez siłę płynącą z więzi między zwierzęciem a człowiekiem oraz przyspieszenie drogi do zerowej emisji netto i przejścia na regeneracyjne systemy żywnościowe.
Purina będzie również działać na rzecz regeneracji ekosystemów glebowych i oceanicznych poprzez przejście na regeneracyjne, cyrkulacyjne systemy wspierania odbudowy zarówno oceanów, jak i lądu. Działania te obejmą zmniejszenie nadmiaru azotu i fosforu pochodzących ze stosowania nawozów syntetycznych oraz wspieranie projektów rekultywacji trawy morskiej i wodorostów w celu pochłaniania emisji dwutlenku węgla i wycieków chemicznych, a także promowanie większej bioróżnorodności i odkwaszania oceanów.
Zobowiązania zostały ogłoszone podczas dzisiejszego wirtualnego wydarzenia – The BetterWithPets Forum 2022 (BWP Forum) – transmitowanego na żywo ze studia Puriny w Barcelonie. Uczestniczyło w nim ponad 330 interesariuszy firmy z 20 krajów.
Nagroda BetterWithPets 2022
Wzajemne korzyści wynikające z więzi między zwierzęciem a człowiekiem są udokumentowane. Obejmują one umiejętność potęgowania szczęścia, wspierania dobrego samopoczucia oraz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa i integracji społecznej.
Z uwagi na fakt, iż zdrowie psychiczne i fizyczne to kluczowe priorytety Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, Purina zbadała swoją zdolność do pozytywnego wpływania na ten obszar poprzez siłę więzi między zwierzęciem a człowiekiem. W rezultacie Purina po raz pierwszy włączyła do swych zobowiązań również ten aspekt, koncentrując się na ludziach. Opiera się on na przekonaniu firmy, że dzięki więzi ludzi ze zwierzętami życie staje się bogatsze, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych członków społeczeństwa. W związku z tym Purina zamierza wesprzeć milion osób znajdujących się w trudnej sytuacji, poprawiając ich stan zdrowia i samopoczucie dzięki sile więzi między człowiekiem a zwierzęciem.
Aby zwiększyć skuteczność tego zobowiązania, Purina ogłosiła wczoraj uruchomienie i rozwój BetterWithPets Prize 2022 – nagrody dla organizacji, które wykorzystują siłę więzi między człowiekiem a zwierzęciem dla poprawy życia osób będących w trudnej sytuacji. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w styczniu 2023 roku.
Jeff Hamilton, CEO, Nestlé Purina PetCare Europe komentuje:
„Każdego dnia pracujemy, aby wzbogacać życie zwierząt i ludzi, którzy je kochają. Żywienie zawsze było istotą tego, co robimy, ale chcemy iść dalej i robić więcej dla zwierząt, ludzi i planety, którą współdzielimy. Znajdujemy się w decydującym momencie, a to wymaga od nas podjęcia działań na rzecz przywrócenia zdrowej planety, wsparcia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa i poprawy życia naszych zwierząt domowych. Dlatego właśnie w Purina Europe podjęliśmy te odważne i ambitne zobowiązania.
Aby osiągnąć zerową emisję netto i wesprzeć zatrzymanie utraty bioróżnorodności, musimy przyspieszyć naszą podróż w kierunku regeneracji w zakresie karmy dla zwierząt domowych i wprowadzić pozytywną zmianę poprzez współpracę z tymi, którzy działają w ramach naszego łańcucha dostaw.
Sam, będąc opiekunem zwierzęcia, wiem, jak ważna może być więź między zwierzęciem a człowiekiem i jestem dumny, że dzięki niej możemy wspierać ludzi będących w trudnej sytuacji”.
Prezentacja nowych zobowiązań Purina
Zobowiązania Purina są stworzone tak, by zapewnić, że firma nadal będzie dostarczać wysokiej jakości żywienie i opiekę zwierzętom domowym z ambicją prowadzenia działalności, w sposób, który respektuje granice planetarne i uwzględnia kluczowe obszary wpływu społecznego.
Poniżej przedstawiamy poszczególne zobowiązania i sposób, w jaki Purina postanowiła je wypełnić:
- Wprowadzanie innowacji w żywieniu zwierząt domowych i pozyskiwanie surowców pochodzących z rolnictwa regeneracyjnego
- Do 2024 roku Purina wprowadzi na rynek 20 nowych produktów, mających na celu poprawę zdrowia i dobrostanu zwierząt domowych.
- Do 2025 roku 20% zbóż i białka roślinnego będzie pozyskiwanych będzie metodami rolnictwa regeneracyjnego, a do roku 2050 – 50%.
- Do 2030 roku w naszych recepturach będziemy wykorzystywać wyłącznie ryby (dziko odławiane i pochodzące z akwakultury) pozyskiwane z zastosowaniem odpowiedzialnych praktyk.
- Promowanie adopcji zwierząt domowych poprzez współpracę z partnerami
Purina współpracuje z 28 różnymi partnerami w 15 krajach Europy w celu promowania adopcji zwierząt i przeciwdziałaniu wzrostowi ich porzucania. Będziemy kontynuować współpracę z tymi partnerami i dzielić się najlepszymi rozwiązaniami oraz pomagać podnieść wskaźnik adopcji do 2025 roku.
- Aby pomóc w zwiększeniu skali adopcji zwierząt, Purina Europe będzie współpracować z Dogs Trust Worldwide (DTWW), by zapewnić organizacjom charytatywnym działającym na rzecz zwierząt w całym regionie narzędzia i środki finansowe pozwalające na poprawę opieki nad zwierzętami i skuteczniejsze znajdowanie nowych domów. Współpraca ta obejmuje program szkoleniowy dla organizacji pozarządowych, dostarczający wiedzy i najlepszych rozwiązań w zakresie opieki nad zwierzętami i znajdowania im nowego domu, a także możliwość ubiegania się o dotację dla organizacji pozarządowych w zakresie opieki nad zwierzętami, na rzecz ich obiektów lub budowania umiejętności praktycznych.
- Promowanie postawy odpowiedzialnego opiekuna
- Do 2030 roku 3 000 000 osób weźmie udział w naszych programach.
- Purina będzie współpracować z partnerami-ekspertami w dziedzinie edukacji w 13 krajach, aby realizować programy pomagające dzieciom lepiej zrozumieć zachowanie zwierząt domowych i opiekę nad nimi.
- Purina będzie również finansować inicjatywy wspierające opiekunów zwierząt, takie jak aplikacja Zigzag Puppy Coach, która wzmacnia kluczowe kompetencje opiekunów szczeniąt, zapewniając spersonalizowany plan szkolenia oparty na rasie i wieku.
- Purina opracowała również specjalne internetowe narzędzie, które będzie aktualizowane o nowe i bardziej szczegółowe informacje odnośnie konkretnych ras psów i kotów tak, aby dopasować zwierzęta do stylu życia i warunków potencjalnych opiekunów.
- Wspieranie ludzkiego zdrowia dzięki sile więzi zwierzęcia z człowiekiem
- Do 2030 roku chcemy pomóc milionowi osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w poprawie ich zdrowia i samopoczucia dzięki sile więzi zwierzęcia z człowiekiem.
- Praca w kierunku przyszłości bez odpadów
- Naszą ambicją jest, by do 2025 roku 100% opakowań Purina nadawało się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, a naszym celem jest zmniejszenie w tym samym czasie zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych o jedną trzecią.
- Do 2030 roku w naszym portfolio produktów pojawią się nowe rozwiązania dotyczące składników pozyskiwanych z gospodarki o obiegu zamkniętym (cyrkularnej).
- Pomoc w regeneracji ekosystemów glebowych i oceanicznych
Nasze zobowiązanie obejmuje poniższe cele do 2030 roku:
- Dążymy do zmniejszenia emisji CO2 o 50% na naszej drodze do zerowej emisji netto.
- Dążymy do zmniejszenia ilości azotu i fosforu w nawozach w naszym łańcuchu dostaw rolnych.
- Dążymy do ograniczenia użytkowania gruntów, jak również poprawy ich jakości poprzez wspieranie praktyk rolnictwa regeneracyjnego.
- Poprzez nasze działania chcemy przyczyniać się do powstrzymania degradacji środowiska i rozpoczęcia odwracania tego trendu do 2030 roku.
- Razem z naszymi globalnymi partnerami, w tym Sustainable Fisheries Partnership (SFP), będziemy zajmować się kwestią przyłowu. Będziemy współpracować i wspierać projekty poprawy jakości rybołówstwa (FIPs) w zakresie gatunków ryb wykorzystywanych w naszych produktach.
- Będziemy działać na rzecz projektów regeneracji wodorostów i trawy morskiej, aby pomóc wychwytywać większe ilości dwutlenku węgla i promować bioróżnorodność.
O Nestlé
Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz Purina. Nestlé działa na polskim rynku od 1993 roku. Firma zatrudnia aktualnie 5500 pracowników w 8 lokalizacjach.
O Nestlé Purina
Nestlé Purina kieruje się przekonaniem, że ludziom i zwierzętom razem żyje się lepiej. Już od ponad 120 lat Purina jest jedną z wiodących firm dostarczających pożywną i smaczną karmę dla zwierząt domowych wytwarzaną zgodnie z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Pasja Nestlé Purina do zwierząt domowych wykracza poza doskonalenie żywienia i innowacje produktowe. W 2016 roku Nestlé Purina wprowadziła 10 zobowiązań Purina w Społeczeństwie, aby pozytywnie wpływać na dobrostan zwierząt domowych, społeczności i planetę. W Polsce portfolio Purina obejmuje wiele najbardziej znanych i lubianych karm dla zwierząt domowych, w tym: Adventuros, Cat Chow, Dentalife, Dog Chow, Felix, Friskies, Gourmet, Purina ONE, Pro Plan, Pro Plan Veterinary Diets. Dowiedz się więcej na www.purina.pl.
Ps: Zobacz wyjątkowy hotel dla psów z Warszawy https://www.psyuani.waw.pl/
Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.
W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.
Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.
Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.
Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.
Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.
Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.
Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.
Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.
Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.
Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.
Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.
Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.
Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.
Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.
Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.
Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.
Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.
Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.
Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.
Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.
Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.
Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.
Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.
Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.
Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.
Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.
Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.