23 listopada: zapamiętajcie sobie tę datę, jeśli jesteście fanami zagranicznych seriali. Fantastycznych, dramatycznych, komediowych, popularnych i niszowych, nie ma znaczenia. 23 listopada przyjeżdżajcie do Krakowa, bo odbędzie się pierwszy w Polsce konwent poświęcony wyłącznie serialom – i z tego, co widać w programie, nie będziecie chcieli go przegapić.

Za każdym razem, gdy wybierałam się na jeden z polskich konwentów ogólnofantastycznych, musiałam dusić rozczarowanie z powodu nikłej lub nieistniejącej obecności tematów serialowych. Za każdym razem zastanawiałam się, jak to możliwe: przecież fantaści oglądają pewnie więcej seriali niż przeciętny Polak zbadany przez ogólnopolskie badania konsumentów, dlaczego więc o serialach mówi się na konwentach tak mało? Niby znajdzie się jakiś konkurs Gry o tron, prelekcja o polecanych serialach takich-a-takich, może coś osobnego dla fanów Doctora Who czy Supernatural – ale to nigdy nie było to. Nigdy nie było to głębsze, analityczne spojrzenie w problematykę, konkretne przyjrzenie się konstrukcji, omówienie tematów tak nam, serialowcom, bliskich, które byłyby tylko dla nas, przez cały dzień, a najlepiej od razu dwa. Wiecie jak to jest: jak coś jest od wszystkiego…  I wtedy Pulpozaur ogłosił, że robi Serialkon. I nagle zapaliło się światło.

Nie wiem, czy znacie Pulpozaura. Mogliście trafić na parę linków u mnie, tu czy na fanpage’u – zdarza mi się skrobnąć o tym czy o tamtym – ale zasadniczo to bardzo ciekawe miejsce, które ciężko nazwać blogiem tylko dlatego, że pisze do niego liczne grono autorów. To miejsce na analizy, na omówienia, na konkretne, często bardzo drobiazgowe tematy, o których niektórym nawet się nie myśli, że można poświęcić  im 2000 lub więcej słów. Jeśli oglądacie swoje seriale na bieżąco, na Pulpozaurze przeczytacie podsumowania, obserwacje i interpretacje. Są dyskusje o nowościach, polecanki staroci, dużo, bardzo dużo wielogłosów przedstawiających różne punkty widzenia. Generalnie: dla fana seriali bardzo fajne miejsce. Tym fajniejsze, że to właśnie Pulpozaur w końcu wstał i powiedział, że dość tej konwentowej serialowej posuchy.

Tak oto narodził się Serialkon – pierwszy w Polsce konwent poświęcony wyłącznie serialom, który potrwa może nie dwa, nie trzy, ale tylko jeden dzień, ale za to tak wypełniony materiałem, że padniecie pod koniec z nóg. Zachęceni? Popatrzcie, co będzie się działo:

  • Zwierz popkulturalny będzie opowiadać o Downton Abbey. Kiedy ostatnim razem widzieliście Zwierza popkulturalnego opowiadającego o Downton Abbey?
  • Mysza, która dopiero co była w Krakowie, przyjeżdża do niego ponownie, żeby przeanalizować temat strachu w American Horror Story.
  • Rusty Angel bierze na tapetę temat, który chodzi jej od głowie od kilku miesięcy, czyli postacie LGBTQ w serialach fantastycznych. Gdzie indziej o tym usłyszcie?
  • Gallifrey.pl udowodni, dlaczego z taką pasję pisze o Doctorze Who.
  • Cathia zarazi Was niezniszczalną namiętnością do Supernatural.
  • Ja wtrącę co nieco o Jossie Whedonie i jego (nie)zwykłych kobietach.
  • Będą konkursy, panele, Zagubieni i Przyjaciele.

Chcecie więcej? Zobaczcie sami: dokładnie dzisiaj opublikowana została tabela programowa, z której content aż się wylewa. Serialkon będzie konwentem, na którym będziecie chcieli się roztroić.

Ale wiecie , jakim jeszcze? Całkowicie darmowym. Przyjeżdżacie, spędzacie czas w nowoczesnej multimedialnej bibliotece, z której nie musicie nawet wychodzić, by zjeść dobry obiad w przyległej knajpce, a do tego słuchacie, gadacie i opowiadacie o serialach – w towarzystwie samych swoich. Dla wygody, link do wydarzenia na Facebooku podaję jeszcze raz.

Mam nadzieję, że przyjedziecie, kto z Was tylko może. Jednocześnie mam nadzieję, że nie będzie to pierwsza i ostatnia impreza tego typu, bo choć seriale coraz śmielej wypływają na drogi ogólnokonwentowe, ta będzie nasza własna, dla nas, o nas, z nami. Coś takiego jeszcze się nie zdarzyło, życzę mu więc wielkiego sukcesu, by mogło zdarzać się częściej. Cyklicznie? Raz do roku? Może po dwa? Przyszłość przyniesie, co przyniesie, ale tu i teraz ogromnie się cieszę, że będę mogła wziąć udział w pierwszym, inauguracyjnym Serialkonie, na który serdecznie zapraszam i Was. Żebyśmy już nie musieli czuć się zagubionymi.