Jeśli jest coś, co na blogu lubię robić najbardziej, to pisać o wartych uwagi kobiecych postaciach. Najlepiej w science fiction i fantasy, wiadomo, ale zasadniczo żadna zaradna i samodzielna bohaterka nie zostanie przeze mnie odrzucona. Dziś więc przeniesiemy się do historii, do Ameryki w latach dwudziestych XX wieku, aby wygrać książkę o pierwszej kobiecie szeryf.

Kolejny konkurs prawie miesiąc po ostatnim – chyba za dobrze mi się powodzi, jeśli nie w pisaniu, to przynajmniej w czytaniu. A jeśli w czytaniu powodzi się mnie, to i Wam, bo z książkami papierowymi mam tak, że lubię je rozdawać. I tak dopiero co odbyła się polska premiera powieści Amy Stewart, Dziewczyna z rewolwerem (ang. Girl Waits with a Gun), która to przez następny tydzień będzie u mnie do wygrania.

O co chodzi: W 1914 roku, Constance Kopp, żyjąca wraz z siostrami na farmie z dala od miejskiego zgiełku, zostaje niemal stratowana przez prowadzącego samochód wpływowego właściciela fabryki jedwabiu. Gdy żąda wynagrodzenia za straty poniesione w wypadku, spotyka się z odmową, pogróżkami, aż w końcu z jawnym, fizycznym terrorem. Bohaterka – tak wyglądem, jak i poglądami wyróżniająca się na tle ówcześnie żyjących kobiet – nie ugina się jednak przed przeciwnościami. Odważnie i bezkompromisowo zabiera się za obronę swojej rodziny, torując sobie drogę do stanowiska pierwszej kobiety w szeryf w historii Stanów Zjednoczonych.

O Dziewczynie z rewolwerem pisze się w przeważająco pozytywnym świetle – zerknijcie na Goodreads – a choć sama powieści jeszcze nie przeczytałam (wiecie jak to jest z książkowymi kaprysami: aktualnie jestem na etapie japońskiego steampunku i chińskich egzorcystów kung fu), znajduje się w sferze moich czytelniczych planów. Jeśli uda się Wam wygrać, prawdopodobnie będziecie w stanie powiedzieć mnie, czy warto! Szczegóły konkursu poniżej:

 1. Zadanie konkursowe brzmi: origin story jakiej postaci historycznej chcielibyście przeczytać w sfabularyzowanej powieści, i dlaczego? Nagroda powędruje do autora najciekawszej odpowiedzi.
 2. W konkursie może wciąć udział każdy czytelnik bloga, który wcześniej nie czytał omawianej powieści.
 3. Odpowiedzi należy przesyłać na mój adres mailowy: aeth.queen (zwierzątko) gmail.com.
 4. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w następny w poniedziałek, 22 lutego, po godz. 20:00 na fanpage’u bloga.
 5. Nagrodą w konkursie jest egzmeplarz powieści Dziewczyna z rewolwerem wydanej przez wydawnictwo Czwarta Strona.

Czekam na Wasze odpowiedzi!

 • Co prawda ta książka mnie nie interesuje, ale już japoński steampunk i chińscy egzorcyści kung fu brzmią znakomicie! Zdradzisz tytuły?

  • Z największą przyjemnością:

   1) japoński steampunk to „Stormdancer” Jaya Kristoffa (1. tom trylogii, wydany niedawno w PL jako „Tancerze Burzy”); setting to cudowna mieszanka najbardziej pobudzających wyobraźnię filmów Ghibli: „Mononoke Hime”, „Nausicaa”, „Laputa”, „How’s Moving Castle”, i jestem w nim totalnie zakochana;

   2) chińscy egzorcyści kung fu to „The Girl with Ghost Eyes” M.H. Borosona, debiutancka powieść o kapłance odłamu taoizmu, która zmaga się z czarownikami, duchami i potworami; akcja dzieje się w Chinatown w San Francisco w 1898; cudowność.

   Oba mają moją Aeth Stamp of Approval ^^

   • Dziękuję bardzo!
    „Tancerzy burzy” nawet mam, czekają sobie, aż znajdę chwilę, żeby przeczytać, więc bardzo się cieszę, że takie pozytywne wrażenia ;D
    A „The Girl with Ghost Eyes” brzmi fantastycznie! Na pewno przeczytam <3

    • To dodam tylko, że Jay Kristoff ma dość gęsty styl pisania i przez opisy trzeba się przedzierać, ale w zamian malują przepiękne obrazy, za które jestem w stanie wszystko mu wybaczyć :)